My Channels

My Communities

Create a community

My Collection Pages

Create a collection

Watching forum threads

People

Empty list
Drag and drop here OR Choose File
This feature is available only on channels and communities.
1767
Members

Race for the Line - Micro:bit Model Rocket Car Competition England & Wales


Public community

National hub community


Race for the Line Competition Results for England and Wales

Congratulations to the winners of the regional finals events around the country! The winning secondary team and winning primary team at each regional finals is invited to the National Finals on the 29th June 2017 at Santa Pod Race way - Airfield Road, Podington, Wellingborough NN29 7XA. Full details will be sent to each qualifying school. 

Regional Finals

Secondary

1st position

Primary

1st position

Secondary

2nd position

Primary

2nd position

Regional Finals @ 7th Battalion The Rifles, Army Reserve Centre

St Olave’s Grammar School

Rocketeers

Donhead

Shield of Pickels

The Billericay School

Team 1

Donhead

Rubix Spider

Regional Finals @ Get up to Speed

 

Castleford Academy

JHC mobile

St Bede’s Catholic Primary School

Team Awesome

Almondbury Community School

Robotix

St Bede’s Catholic Primary School

Speed Devil

Regional Finals @ MOD Corsham

 

Park House School

RAM

Sidcot Junior School

Golden Dragon

St Mary’s Calne

Hound

Welton Primary School

Subsharp

Regional Finals @ RAF Halton MT

Park High School, Stanmore

Team 2

Kitebrook Primary School

Team 1

Park High School, Stanmore

Team 1

Merchant Taylors Prep.

Team 1

Regional Finals @ RAF Honington

Thomas Gainsborough School

Team 1

Landmark School

Team 3

Glebe House School

Team 1

Lanmark School

Team 1

Regional Finals @ 103 Bn REME, Crawley ARC

The Littlehampton Academy

Team 1

Rose Hill School

Team 1

The Littlehampton Academy

Team 2

Bede’s Prep School

Team 3

Regional Finals @ 127 Fd Coy, 101 Bn REME, Manchester        

Brownedge St Mary’s Catholic High School

The Monster 2.0

Ysgol Craig Y Don

Starburst

Bramhall High School

Pro Genji

Ysgol Craig Y Don

Star Strikers

Regional Final @ RHQ Royal Mons Militia RE, Monmouth

The Castle School

Ponies and Fezs

St Bonaventure’s

Team Bulldog

St. Bonaventure’s

Kawaii Colours

The Castle School

Sonic Drifers

Regional Finals @ RAF Leeming

Energy Coast UTC

Rebecca Torney

Leeming Primary School

Unicorn 1099

Longbenton High School

Phenomenal 4

Egglescliffe CE Primary School

Girl Power

Regional Finals @ RAF Museum Cosford

The Community College, Bishops Castle

Circuit Breakers

Leighton Academy

L A Racers

Finham Park

Thrust FP

Norbury Primary School

Starburst

Regional Finals @ RAF Odiham

Park Community School

Team 3

St Joseph’s College Prep. School

-

Court Moor Secondary

Team 3

Gomer Junior School

Team 192

Regional Finals @ RAF ST Mawgan (devon)

The Park Community School, Barnstaple            Soapbar

No primary teams

Sir John Hunt Community Sports College            Blood XXS

No primary teams

Regional Finals @ RAF ST Mawgan (Cornwall)

Helston Community College

Helstonhound

St Buryan Primary Academy

The EDJ

Helston Community College

Photo Proton

Wadebridge Primary

Mini Bloodhound

Regional Finals @ RAF Wittering

Lees Brook Community School

The Car

Plumtree School

The Bullet

Lees Brook Community School

The Penguin

Plumtree School

Plumtree Supersport

 

Ask the experts